הצד הסימפטי של ההוצאה לפועל: ביטול, עיכוב והשהיית הליכים

הצד הסימפטי של ההוצאה לפועל: ביטול, עיכוב והשהיית הליכים

אומרים "הוצאה לפועל" וישר רצות לכם בראש תמונות של עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת, עיכוב יציאה מן הארץ ועוד.

אבל, חשוב שתדעו: שלושה מנגנונים בחוק יכולים לספק לכם, החייבים, הגנה משמעותית:

  1. השהיית הליכים

לרשם ההוצאה לפועל יש שיקול דעת האם להשהות את הליכי הגבייה נגדכם

זוהי סמכות רחבה, שמשמעותה, הפסקה זמנית של הליך מסוים, אך שאר ההליכים בתיק עדיין ממשיכים להינקט כלפי החייב.

כחייבים, עליכם לדעת: בכל שלב של ההליכים בהוצאה לפועל, באפשרותכם לבקש השהייה של הליך מסוים במסגרת תיק ההוצאה לפועל. אמנם, אחד התנאים לאישור הבקשה הוא הפקדת ערובה, אבל אתם יכולים לנסות לשכנע את רשם ההוצאה לפועל לפטור אתכם מערובה, אם יש לכם סיבה מוצדקת כדי למנוע עיוות דין.

שימו לב! לעומת עיכוב כל ההליכים בתיק (על זה נדבר מיד) – בקשה להשהיית הליך מתמקדת רק בסעד אחד, והיא לא עוסקת בשני הליכים יחד.

  1. עיכוב הליכים

זהו עיכוב גורף של כל הליכי הגבייה שננקטים, או שניתן לנקוט, נגד החייב. זאת לעומת השהיית הליכים שמתייחסת להליך מסוים בלבד.

עיכוב הליכים "מקפיא" את המצב כפי שהוא, והוא לא מאפשר נקיטת הליך חדש. מה זה אומר? שאם הרשם מורה על עיכוב הליכים, לא ניתן לבצע שום צו והליך אחר שננקטו בתיק, כמו עיקול על משכורת או עיקול על חשבון הבנק.

מתי חשוב לבקש עיכוב הליכים? למשל, אם זוכה הגיע להסדר תשלומים עם החייב – שלא באמצעות לשכת ההוצאה לפועל – יש ליידע את לשכת ההוצאה לפועל, כדי שההליכים בתיק שבהסדר יעוכבו. שהרי יש הסדר בין הצדדים, וכל עוד החייב עומד בהסדר, אין סיבה להטיל עליו מגבלות.

כמובן, אם יופר ההסדר בהמשך, יוכל הזוכה לבקש לחדש את ההליכים בתיק.

ומה קורה אם בוטל צו עיכוב? ההליכים שננקטו לפני הצו יחזרו לתוקף, ומעשית, אין צורך לנקוט אותם שוב, אלא אם רשם ההוצאה לפועל ראה צורך לעשות כן.

לדוגמה: אם בוצע עיקול בחשבון הבנק, ולאחר מכן הרשם החליט על עיכוב הליך – במצב זה, הבנק לא יוכל לעקל כספים חדשים אשר יופקדו בחשבון, אך גם לא ישחרר את הכספים שכבר עוקלו. כדי לשחרר את חשבון הבנק לחלוטין ולבטל את העיקול גם לגבי כספים שכבר עוקלו, צריך לבקש ביטול הליכים ולא עיכוב הליכים.

  1. ביטול הליכים

ביטול הליכים, כשמו כן הוא – ביטול מוחלט של הליך הגבייה, באופן שמחזיר את המצב לקדמותו כאילו הליכי הגבייה- העיקולים וההגבלות, לא בוצעו כלל.

לדוגמה: אם בוצע עיקול בחשבון הבנק, ולאחר מכן החליט הרשם להורות על ביטול ההליך – ישתחרר חשבון הבנק לחלוטין והעיקול יבוטל, גם לעניין כספים שכבר עוקלו בעבר.

הליכי הגבייה בהוצאה לפועל נועדו כדי לגבות את החוב, ולכן ביטול הליך זהו צעד שפוגע ביכולת ואפשרות הזוכה לגביית החוב.

אם כך, מתי יתבצע ביטול הליך? ביטול הליך יבוצע אם נמצא שיש לכם הצדקה לכך או אם הזוכה בתיק ביקש זאת או הסכים לכך, דבר שיכול לקרות למשל, אם הגעתם להסדר תשלומים עם הזוכה.

במסגרת ביטול הליך ניתן לבטל עיקולים, הגבלות וכל הליך הוצאה לפועל שבוצע נגד החייב.

המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי והוא בגדר מידע כללי בלבד.

שתף עמוד זה:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

שירותיות

פריסת תשלומים נוחה

100% לקוח

יחס אישי

לקוחות ממליצים

דילוג לתוכן