מאסר או בירור לחייב במסגרת הוצאה לפועל – מדריך החובות והזכויות שלכם

מאסר או בירור לחייב במסגרת הוצאה לפועל – מדריך החובות והזכויות שלכם

צו הבאה וצו מאסר הם הליכים, שמטבע הדברים, פוגעים בצורה קשה יותר בחירותו של החייב – אולם מטרתם אינה ענישה – אלא יצירת תמריץ לחייב לשתף פעולה עם ההוצאה לפועל, על מנת לפרוע את חובו. כך או אחרת, ברור שלהליכים אלה השלכות משמעותיות על החייב ועל בני משפחתו.

צו הבאה – צו המורה למשטרת ישראל לעצור את החייב ולהביא אותו ללשכת ההוצאה לפועל.

צו מאסר – יינתן לתקופת מאסר של עד 21 יום, והוא רלוונטי לתיקי מזונות בלבד. ביתר התיקים לא ניתן להוציא צווי מאסר.

אם לא התייצבתם לבירור, לבדיקה או לחקירת יכולת שזומנתם אליה, ניתן לנקוט נגדכם הליכי הבאה ומאסר.


באילו מצבים ניתן להורות על צו הבאה או צו מאסר?

 1. צו הבאה
  במצבים הבאים, אם קיבלתם אזהרה וחלפה התקופה הקבועה בחוק – רשם ההוצאה לפועל יוכל לזמן אתכם לבירור בלשכת ההוצאה לפועל:
  א. אם לא שילמתם את החוב שלכם במלואו או בתשלומים שנקבעו, או אם אתם נחשבים "בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו", לפי הגדרת החוק. כלומר, אם נראה שיש לכם יכולת כלכלית לשלם את החוב אולם אתם מתחמקים משיתוף פעולה באופן עקבי וללא סיבה מוצדקת.
  ב. אם הגשתם להוצאה לפועל בקשה כלשהי ללא המסמכים הדרושים, או לא מסרתם כל מסמך אחר שנדרשתם למסור.
  ג. אם לא מילאתם אחר צו התשלומים שנקבע לכם.
  גם אם ניתן צו הבאה, ראש ההוצאה לפועל יכול להורות על שחרורכם תמורת ערובה – בכפוף להבטחתכם כי תתייצבו מרצונכם בתוך 24 שעות. אולם אם שוחררתם בערבון כספי ולא התייצבתם כפי שהבטחתם, ניתן יהיה לחלט את העירבון – כלומר, להשתמש בכספים שהפקדתם כעירבון, על חשבון החוב שלכם, ולהעבירם לתיק ההוצאה לפועל.
  הרעיון שבבסיס הבירור, לתת לכם הזדמנות להסביר את חוסר המעש שלכם, שלעיתים עלול לנבוע מחוסר אונים, מחוסר ידע או מתקלות טכניות.
  במעמד הבירור, תידרשו למסור מידע בנוגע ליכולתכם הכלכלית, לחתום על כתב ויתור על סודיות ולהציע דרכים לפירעון החוב, בדרך של ביצוע תשלומים או על ידי מימוש נכסים. בסופו של דבר, בהתאם ליכולתכם הכלכלית ולאור ההסברים שתתנו במעמד הבירור, רשאי הרשם לתת כל צו או החלטה.
 1. צו מאסר
  צו מאסר הוא הליך שניתן לבצע אם אתם חייבים בתיק מזונות, ויש לכם יכולת כלכלית לשלם את החוב אך אתם לא משלמים אותו בלי סיבה מוצדקת.
  אגב, גם אם אין לכם יכולת כלכלית לשלם את חוב המזונות, אבל אתם מסרבים לשתף פעולה עם ניסיונות הבירור של ההוצאה לפועל – אף במצב כזה ניתן להוציא לכם צו מאסר.
  עם זאת, אם יהיו לכם הסברים מוצדקים לאי התשלום או לחוסר שיתוף הפעולה מצדכם, יוכל הרשם שלא להורות על מאסר. הוא ייקח בחשבון את הפגיעה הקונקרטית בכם, ישקול האם קיימים הליכים אחרים פחות פוגעניים שישיגו את אותה התוצאה ואילו הליכים בוצעו נגדכם בתיק עד כה. מובן שרצוי תמיד שתשתפו פעולה ככל שניתן, וכך תימנעו מהליכים לא סימפטיים – בין אם יש לכם יכולת כלכלית לשלם את החוב או לא; שיתוף פעולה מצדכם ימנע החרפה של המצב.
  בשלב זה, אגב, תוכלו לבקש מהרשם להשהות את מתן החלטתו כדי לאפשר לכם להשיג, בינתיים, ייצוג משפטי.

  ניתן נגדי צו מאסר. מה עכשיו?
  חייב שנאסר יובא בפני רשם ההוצאה לפועל בהקדם האפשרי, ולא יאוחר מתום 24 שעות ממועד מאסרו. במקרים שבהם יש סיבות מיוחדות, יוכל הרשם לבטל או לקצר את המאסר.


מקרים חריגים שבהם לא יינתנו צו הבאה או צו מאסר

צו הבאה או צו מאסר נגד חייב לא יבוצעו במקרים הבאים:

 1. אם אתם משרתים בשירות סדיר או בשירות מילואים.
 2. אם צו ההבאה או צו המאסר עלולים להזיק לבריאותכם – למשל, אם סובל החייב מבעיה רפואית שעלולה להחמיר אם יינתן צו שכזה.
 3. במקרה שבאחריותכם קטין מתחת לגיל 14, או אדם חסר ישע שתלוי בכם – והם יישארו ללא השגחה או טיפול אם יינתן צו נגדכם.
 4. במצב שבו אתם כבר נמצאים במאסר או במעצר.
 5. אם יש לכם מוגבלות אחרת שבגללה לא ניתן לבצע את הצו.
 6. אם החייב הוא קטין או פסול דין (אדם שלא מסוגל לנהל את ענייניו עקב מחלת נפש או ליקוי שכלי), או אם הוא בן זוגו של הזוכה או אחד מצאצאיו או הוריו – למעט אם פסק הדין הוא למזונות.

עם זאת, חשוב לדעת: אם לא ניתן צו הבאה או צו מאסר בשל אחד המקרים החריגים ברשימה, והזוכה סבור שלא התקיימו הנסיבות שמצדיקות אי ביצוע – הוא עדיין יוכל לבקש מהרשם להוציא צו שכזה. הרשם רשאי להסכים לכך, אם ישתכנע שאכן לא התקיימו הנסיבות שמצדיקות אי ביצוע של הצו.

המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי והוא בגדר מידע כללי בלבד.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

השאירו את הפרטים שלכם כאן ונחזור אליכם בהקדם

לקוחות ממליצים

דילוג לתוכן